Milé žienky, vítam vás v podmanivom svete pole dance.

Rozmýšľali ste už aj vy nad tým, čo slovo POLE DANCE v sebe ukrýva? Je to tanec? Sexy cvičenie? Fitness? Pýtali ste sa, odkiaľ prišiel? Ako vznikal?

 A akú úlohu hrá táto pohybová aktivita v dnešnom rýchlom svete?

Všetky dobre poznáme ten pocit, keď nevieme, kde nám hlava stojí. Snažíme sa stihnúť všetko, vyhovieť každému a veľakrát zabúdame na najdôležitejšiu osobu v našom živote. Na SEBA.

Dnešný svet nám tvrdí, že máme byť silné, priebojné, emancipované... Na emócie zostáva čoraz menej času. A nie sú práve emócie tým dôležitým korením nášho života,

 ktoré ho robia krásnym a neopakovateľným?

Avšak nestrácame popri tom zhone to najkrajšie, čo sme dostali ako dar? Ženskosť, jemnosť, intuíciu, cit pre šťastný život, pre krásno?

 

Pole dance prišiel ako na zavolanie. Pomáha nám - ženám objaviť v sebe to, čo má byť prirodzené. Sebavedomie. Krásu. Pôvab. ŽENU :)

 

Korene pole dance siahajú hlboko do histórie ľudstva.

Už v 12.storočí sa objavil pole dance v Indii prezlečený za cvičenie Mallakhamba, čo je joga na drevenej tyči alebo na lane.

Pole dance, výrazovo bližší k tomu dnešnému, sa zrodil v Kanade v 20-tych rokoch, keď sa davy trhovníkov presúvali z mesta do mesta. Stavali si svoje trhy, ktorých súčasťou boli stany s rôznymi atrakciami. Jeden z nich slúžil na tanečné vystúpenia, v ktorom bolo umiestnené pódium s tyčou, ktorá podopierala celú konštrukciu stanu. Tanečníčky využívali túto tyč ako oporu pri tanci. Časom ju začali začleňovať do svojich kreácií, čím vytvorili neobyčajnú zábavnú show, ktorá bola plná zmyselnosti. Tak vznikli známe tanečnice Hoochie Coochie.

Tento druh tanečného vystúpenia sa ďalej rozvíjal v 50-tych rokoch v období Burlesque.

Pole dance sa stal skutočne populárnym v 70.-80-tych rokoch, keď sa stal neoddeliteľnou súčasťou nočných klubov najmä v Kanade a v Spojených Štátoch, v Austrálii ale aj v prudérnom Anglicku.

Začiatkom 90-tych rokov sa však začala úplne nová etapa pole dance.

Vďaka kanadskej tanečnici Fawnii Mondey dostala táto tanečná aktivita nový rozmer a vystúpila z tieňa nočných klubov. Odhodlaná Fawnia začala vyučovať pole dance ženy, ktoré nemali nič spoločné so životom v nočných kluboch. Ženám vrátila sebavedomie, ženskosť a radosť z pohybu. Práve ona je prvou cvičiteľkou, ktorá vytvorila prvé DVD pre vyučovanie pole dance.

Vo svete pole dance sa dnes často stretnete s pojmom Art of pole, umenie tanca na tyči, ktorý v sebe spája prvky tanca a fitness. Jeho najznámejšou predstaviteľkou súčastnosti je Jamilla Deville, ktorej ladné pohyby šelmy a krásne vypracovaná postava sú inšpiráciou pre mnohé z nás a zároveň dôkazom, že pole dance fantastickým spôsobom rozvíja svalstvo, flexibilitu a koordináciu.

Práve tieto vlastnosti pole dance rozpútali vo svete diskusiu o tom, že tento tanec by mal byť zaradený medzi športy, ktoré sú súčasťou olympijských disciplín.